Varikoossete veenide endoablatsioon e. sulgemine

Mis on varikoossete veenide endoablatsioon e. sulgemine?vein-ablation-procedure
Meie arusaamine varikoosi patoloogiast ja parimatest ravimeetoditest on viimase paarikümne aasta jooksul tugevasti arenenud. Suuresti aitas sellele kaasa dupleks-ultraheli areng ja laialdane kasutusele võtt. Dupleks-ultraheli annab arstile võimaluse varikoosset veeni ning selle tekkepõhjust põhjalikult uurida.

Veri ringleb südamest jalgadesse mööda artereid ja tagasi jalgadest südamesse mööda veene. Dupleks-ultraheli kasutab ultraheli loodud pilti, et veeni visualiseerida ning annab võimaluse kontrollida verevoolu suunda. Ultraheli uuring on vajalik enne igat varikoosi patoloogia ravi, et selgitada välja refluks (vale suunaga verevool), mis põhjustab varikoosi teket ning mõista probleemi tekke mehhanismi, suunda ja ulatust.

Jala veenidel on ühesuunalised klapid, takistavad verd tagasi allapoole valgumast. Kui klapid mingil põhjusel enam korralikult ei tööta (selliseid klappe nimetatakse ebakompetentseteks) jääb veri veenis seisma, tõstes veenisisest rõhku ning põhjustades veeni varikoosset laienemist.

Peale veenide füüsilist ülevaatust konsultatsioonil ja UH uuringut töötatakse igale patsiendile välja individuaalne raviplaan, varikoosse veeni sulgemiseks ning verevoolu ümbersuunamiseks korralikult töötavatesse veresoontesse.

Raviplaan võib koosneda ühest või mitmest allpool toodud meetodist:

  • Endovenoosne laserablatsioon EVLT- kahjustunud soone sulgemine seestpoolt, kasutades laserenergiat.
  • Endovenoosne raadiolaineablatsioon – kahjustunud soone sulgemine seestpoolt, kasutades raadiolainete energiat.
  • Ultraheli kontrollitud vahtskleroteraapia – spetsiaalse kootava ravimi kasutamine varikoosse veeni sulgemiseks.
  • Miniflebektoomia – kahjustatud veeni kirurgiline eemaldamine minimaalsete (alla 5 cm) nahalõigete kaudu.

Varikoosse veeni ablatsiooniks valmistuminecsm_mapping_prae_op_1_01_9be4aee32c
Enne protseduuri planeerimist arutab teie kirurg teiega läbi kõik protseduuri nüansid, võimalikud tüsistused, raviplaani plussid ja miinused ning võimalikud alternatiivid.
Palun rääkige oma kirurgile kõikidest enda poolt tarvitavatest ravimitest, kaasuvatest haigustest ja allergiatest (eriti allergiatest kohaliku tuimestuse või skleroteraapia tegemiseks kasutatavate ravimite vastu).

Teie kirurg võib soovitada teil enne protseduuri lõpetada verd vedeldavate ja mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (aspiriin, ibuprofeen jms) tarvitamise või soovitada asendusravimeid.

Protseduurile tulles riietuge avaralt ja mugavalt, ravi piirkonnast tuleb eemaldada kõik ehted. Peale ravi on üldjuhul vajalik spetsiaalsete tugisukkade kandmine. Sukad võib tellida apteegist ning kliinikusse tulles kaasa võtta või osta meie kliinikust kohapealt.
Tugisukki tuleb esimesel protseduuri päeval (arsti määramisel ka kauem) kanda 24h ning edaspidi 5-10 päeva ainult päeval.

Esimestel protseduuri järgsetel päevadel võib esineda ebamugavustunnet, sügelust ja vähest valu, mille leevendamiseks soovitab kirurg teile sobiva valuvaigisti.
Veenide ravi viiakse läbi kohaliku tuimestusega ning ei vaja üldanesteesiat.

Laser ja raadiolaine ablatsiooni protseduur
Enne protseduuri viiakse läbi veenide ultraheli uuring seisvas positsioonis ning märgitakse kogu planeeritav protseduuri piirkond. Jalg pestakse, vajadusel raseeritakse, steriliseeritakse ning kaetakse vastavalt kirurgilise steriilsuse nõuetele. Juhul kui veenide raviks kasutatakse laserenergiat antakse teile spetsiaalsed kaitseprillid.

Laseri või raadiolaine anduri sisestamise kohale tehakse kohalik tuimestus. Ultraheli kontrolli all sisestatakse laseri või raadiolaine kateeter läbi väikese nahalõike varikoosi kahjustatud veenidesse. Haige veresoone piirkond tuimestatakse lokaalanesteetikumiga.

Laserfiiber või raadiolaine kateeter saadab välja energia impulsse, mis panevad veeni sulguma. Andurit mööda veeni liigutades suletakse see järk-järgult ning veenivool suundub ümber kõrvalasetsevatesse tervetesse veenidesse.

Seejärel laserfiiber või raadiolaine kateeter eemaldatakse ning veritsus peatatakse survega. Anduri väike sisestusava plaastriga.
Jalale tõmmatakse tugisukk.

radioablatsiooni animatsioon

Peale protseduuriimages-8
Protseduuri järgselt esineb tavaliselt vähene turse ja verevalumid võimalik on vähene valu ja ebamugavustunne. Võimalike tursete ja verevalumite tõttu ravitavas regioonis ning seoses vajadusega kanda protseduuri järgselt tugisukki, võite te soovida protseduuri läbi viimist aasta külmematel kuudel.
Osaline tuimus ravitud piirkonnas võib kesta mitu päeva. Erand juhtudel võib taastumine võtta kuni 6 kuud.
Vahel harva võib alates 7-21 päevast peale protseduuri esineda ravitud veenide põletikulist reaktsiooni , mis võib kesta kuni 10 päeva.
Juhul, kui teil peaks tekkima „pingul” tunne sääres või ravitud jala turse või punetus võtke palun meiega ühendust.
Enamik ravitavaid veene kaob kohe peale protseduuri, harvadel juhtudel võivad mõned veenid olla nähtavad veel kuni 6 kuud. Ravitud veenide piirkonnas võib nahal olla kollakas värvimuutus, mis kaob mõne nädala jooksul peale protseduuri.

Kui kaua veeni endoablatsioon aega võtab?
Ablatsiooni protseduur võtab kestab 45-60 minutit. Juhul kui teie kirurgi soovitusel kombineeritakse protseduuri teiste varikoosi ravi meetoditega (nt. miniflebektoomia, skleroteraapia) võib kuluda 1,5 kuni 2 tundi. Kui ravida on vaja mõlemat jalga soovitame me tavaliselt vähemalt kahte protseduuri (üks jalg korraga) intervalliga üks kuu.
Peale igat protseduuri tuleb kanda tugisukki vastavalt arsti soovitustele ning käia iga päev 30-45 minutit.

Millised on varikoosi endovenoosse ablatsiooni riskid?
Endovenoosne e. veeni sisene ablatsioon on üldiselt turvaline, riski ja armivaba protseduur.
Haavade infektsiooni risk on 1:1000 patsiendi kohta. Juhul, kui, põletik peaks tekkima võib vaja minna antibiootilist ravi.
Harva võib mõnel patsiendil esineda tugev turse ning verevalumid – selle vastu aitavad tugisukad.
Üliharva esinevaks tüsistuseks on ablatsioonist tingitud närvivigastus.
Ravitud veeni põletikuline (mitte infektsioosne) reaktsioon ravile võib tekkida ühel patsiendil kahekümnest, allub üldiselt hästi ravile mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (nt. Ibuprofeen jms) ja jahutavate kompressidega ning taandub 10 päeva jooksul.
Süvaveenide tromboos (SVT) on ohtlikum tüsistus. Selle vältimiseks viime me peale protseduuri alati läbi vastava profülaktika. Tromboosi tekkimise risk ühtlustub Risk tavapopulatsiooniga 2-4 nädala jooksul.

Tuleb meeles pidada, et varikoossed veenid on krooniline probleem ning ka peale ravi võib see teistes piirkondades uuesti tekkida. Samas on veeni sisesed ablatsioonid tõestanud oma tulemuslikkust mitmete suurte uuringute raames, omades kahjustatud veeni sulgemise efektiivsust 85-97% ka 10 aastat peale ravi.

Millised on endovenoosse ablatsiooni eelised?
Veenisisese ablatsiooni puhul puuduvad kirurgilised lõiked. Protseduuri käigus kasutatakse ainult 2mm avausi, mis ei vaja õmblusi.
Võrreldes tavalise operatsiooniga (nn. stripping) on endovenoosse ablatsiooniga seotud oluliselt vähem tüsistusi ning valu taastumise perioodil.
Endovenoossed ablatiivsed protseduurid pakuvad head minimaalselt invasiivset alternatiivi tavalisele lõikusele ning on paljudes arenenud riikides tunnistatud veeniravi „kuldstandardiks”.
Enamikul patsientidest kaovad varikoossete veenidega seotud kaebused nagu: sügelus, jalgade raskuse tunne ja turse ning ebaesteetilised vaariksid mõne kuu jooksul.
Patsiendid saavad kiiresti tagasi oma tavalise elurütmi juurde tagasi pöörduda.

Millal ma võin oodata ablatsiooni tulemust?
Üldjuhul ilmneb endovenoossel laserablatsioonil tulemus kohe – 95-100% juhtudest ning püsib ka kümne aasta pärast 85-97% juhtudel.
Raadiolaine ablatsiooni puhul kinnitavad uuringud tulemuse püsimist kaheaastases perspektiivis 99,6% juhtudest.
On väga vähe uuringuid mis võimaldaksid võrrelda patsientide elukvaliteeti, kuid üldiselt on varikoosispetsiifiline elukvaliteet protseduuri järel tõestatult tugevasti parenenud.
Endovenoosne ablatsioonravi on „kuldstandardina” paljudes arenenud riikides asendanud klassikalist strippingu meetodit ja on esmavalik varikoossete veenide ravis.

Ravi Estmedica kliinikus
Meil on rõõm tõdeda, et enamik varikoosi kaasaegseid ja laialdaselt tunnistatud ravitehnoloogijaid ja meetodeid on saadaval ka meie kliinikus. Meie arstid on koolitatud maailma tippspetsialistide poolt ning valdavad kõiki ravimeetodeid et osutada korrektset, õigemahulist ning võimalikult minimaalselt invasiivset varikoosi ravi.