JALABA – deformatsioonid, Halluks Valgus.

JALABA – deformatsioonid, Halluks Valgus.01

Minimaalselt invasiivne (3 augu) kirurgia

Meie kliinik võttis esimesena Eestis kasutusele jalanuki e. Halluks Valguse ja teiste jalalaba deformatsioonide minimaalselt invasiivse naha-aluse kirurgia (MIS). Minimaalselt invasiivsel kirurgial (MIS) on traditsioonilise avatud lõikusega võrreldes patsientidele mitmeid eeliseid. MIS protseduur teostatakse kõigest paari 3-4 mm läbimõõduga nahaava kaudu. Kirurg kontrollib protseduuri ajal pidevalt lõikuse käiku, kasutades spetsiaalselt selleks mõeldud arkoskoopi (Mini C-arm).

02See uus tehnoloogia vähendab lõikuse traumat ning minimiseerib armide ja tüsistuste riski. MIS lõikusest taastumine on paremini prognoositavam ning väiksema infektsiooniriskiga, kui peale tavameetodil lõikust.
Meie kliinikus kasutatav MIS tehnoloogia on välja töötatud jalalaba deformatsioonide raviks võimalikult väikse sekkumisega. Peale lõikust ei jää jalga mingeid metallelemente.

03Halluks Valgus e. jalanukk
Suure varba kõverdumine e. Halluks Valgus on turse või kühm suure varba liigese välisküljel. Probleemi põhjustajaks on suure varba kaldumine II varba suunas. Meditsiiniline termin jalanuki kohta on Halluks Valgus ja selle tekkimise peamiseks põhjuseks geneetiline eelsoodumus.
Väikesed jalanukid tavaliselt vaevusi ei põhjusta. Kirurgiline sekkumine on näidustatud, kui deformatsiooniga kaasneb valu ning seda ei saa konservatiivse ravi või ortopeediliste jalanõudega leevendada. Samuti on minimaalselt invasiivne ravi vajalik, kui kõverdunud suurvarvas surub II varbale, põhjustades ka selle deformatsiooni.

Ravi
Traditsiooniline avatud kirurgia kasutab Halluks Valguse korrektsiooniks 5cm pikkust lõiget ning teist veidi väiksemat lõiget varvast kinni hoidvate kudede vabastamiseks. Minimaalselt invasiivse kirurgia puhul kasutatavad sisselõiked on ainult 3mm pikkused!

Antud metoodika puhul kasutavad kirurgid täpsete sisselõigete tegemiseks spetsiaalseid, väikeseid, suurel kiirusel pöörlevaid instrumente. Kirurg teeb väikese sisselõike, vältides kõõluste vigastamist ning seejärel lõike otse probleeme tekitanud luustruktuuri, ilma ümbritsevaid kudesid kahjustamata. Luusse tehtavate sisselõigete (osteotoomiate) eesmärgiks on deformatsiooni korrigeerimine ning ravitud piirkonna luude stabiilsuse säilitamine.
Spetsiaalne sidumine ning operatsiooni järgsed jalatsid lisavad jalale stabiilsust. Minimaalselt invasiivse jalalaba kirurgia pioneeriks oli 1945 aastatel USA jalakirurg Dr. Morton Polokoff, tehnika oli välja arendatud 1998-2000 aastatel Dr. Stephen Ishami poolt. Dr. Stephen Isham (USA) ja tema kolleeg Boris Markevich (USA) on ka meie tähtsaimad juhendajad minimaalselt invasiivse jalalaba kirurgia alal.

Taastumine
Esimesed kaks nädalat peale jalanuki minimaalselt invasiivset ravi tuleb kanda spetsiaalset jalanõud, et vältida survet opereeritud piirkonnale. Istudes tuleks jalga kõrgemal hoida. Vajalik on pidada ühendust Teid ravinud kirurgiga, et jälgida paranemise käiku.
Neljas kuni kuues nädal või ka varem: olenevalt individuaalsest paranemisest võib alustada tavaliste jalanõude kandmist.
Kuues nädal või varem: käimine ilma kepi või karkudeta.
Kuus kuud või varem: on võimalik jätkata igapäevaste tegevustega ilma mingi valu või ebamugavustundeta.

Teised jalalaba deformatsioonid
Minimaalselt invasiivset kirurgiat kasutatakse ka järgmiste jalalaba deformatsioonide raviks:

  • Metarsalgia
  • Plantaarfastsiit e. kukekannus
  • Väiksemate varvaste deformatsioonid
  • Haamervarbad

operatsiooni animatsioon