VARIKOOS

Kõik meie kliinikus pakutavad ravimeetod ja protseduurid on kliiniliselt testitud ja heaks kiidetud vastavalt Euroopa Liidu ja FDA standarditele ja suunistele.

Üldinfo, Ultraheli Doppler uuring, varikoosi tüsistused
Varikoossed veenid ja patoloogiline refluks
Ultraheli Doppler uuring
Varikoossed haavandid ja teised tüsistused
Varikoossed veenid ja patoloogiline refluks
Varikoossed veenid on laienenud, väändunud, tursunud ja mõnikord valulikud veenid, milles toimub vere liigne kogunemine. Tervetes veenides asuvad klapid, mis takistavad südame poole pumbatava vere tagasi valgumist. Varikoossete veenide puhul ei tööta klapid korralikult ning osa verest ei saa liikuda edasi südame suunas ning voolab tagasi. Seda vere tagasivajumist nimetatakse venoosseks refluksiks e. tagasivooluks ning see põhjustab vererõhu tõusu refluksiga veenis. Tagasivalguva vere kogunemine ning vererõhu tõus refluksiga veenis venitab veeni laiemaks. Protsess toimub tavaliselt jalaveenides, kuid võib esineda ka mujal. Varikoossed veenid on laialt levinud probleemiks ning esinevad sagedamini naistel.

Varikoosi tekkepõhjusteks on muuhulgas: kaasasündinud defektid klappide töös, tromboflebiit. Rasedus, pikaajaline seismine ning kõrgenenud rõhk kõhupiirkonnas võivad soodustada varikoossete veenide teket või halvendada nende seisundit.

01

 

 

 

 
Lehekülje koostamisel on kasutatud materjale: www.vascularsurgeryassociates.net/wp-content/uploads/2014/04/venous-relfux1.png

 

 

 

Ultraheli Doppler uuring
Doppler uuring on tingimata vajalik õige diagnoosi ja ravi määramiseks ja on kliinilises veresoonte ravis saanud oluliseks osaks arstlikust läbivaatusest.

02Varikoosi ravi algab Doppler Ultraheli teostamisest. Doppler uuring võimaldab venoosse süsteemi anatoomilist ja funktsionaalset hindamist, mõõdetakse veenide sisest voolukiirust, vooluhulka ja läbimõõtu. Süvaveenide visualiseerimine võib paljastada varjatud oklusiooni, rekanaliseerunud lüümeni või veeniseinte ebakorrapärasid. Samuti on nähtav võimalik perforantveenide puudulikkus. Värviline, reaalajas dupleks skaneerimine muudab venoosse voolu määramise palju lihtsamaks ja annab informatsiooni refluksi kohta konkreetsetes veenides.
Doppleri abil otsitakse trombe või teisi patoloogilisi seisundeid veenides ja arterites. Kuna jalgade varikoosiga kaasneb tavaliselt vere tagasivool peab patsient selle avastamiseks uuringu käigus seisma.

Uuringu tulemuste alusel valitakse sobib ravimeetod või meetodite kombinatsioon:03
• EVLT – Veenisisene laserravi
• Vahu skleroteraapia
• Miniflebektoomia või muu


Minimaalselt invasiivsed ravimeetodid

Meie kliinik kasutab varikoosi raviks minimaalselt invasiivseid ravimeetodeid (MIS – minimally invasive surgery).

Minimaalselt invasiivseks nimetatakse protseduuri (kirurgiline või mitte), mis on vähem invasiivne, kui samal eesmärgil kasutatav avatud kirurgia. Tavaliselt teostatakse minimaalselt invasiivsed protseduurid ainult naha punktsioonide kaudu või mingil muul mittetraumaatilisel meetodil. Nii on võimalik saavutada protseduuri läbiviimine ambulatoorses korras ning patsiendi kiirem taastumine.
Iga protseduuri turvalisus ja efektiivsus on tõestatud kontrollitud uuringutel.
Varikoosiga seotud probleemide raviks kasutatavad minimaalselt invasiivsed meetodid on:

• Endovenoosne laserravi ELVT
• Miniflebektoomia
• Vahu skleroteraapia

Endovenoosne laserravi (EVLT)

04EVLT on turvaline ja vähetraumaatiline varikoosi ravi meetod, mis sulgeb varikoossed veenid seestpoolt, kasutades selleks laserenergiat ning kõrvaldades veeni eemaldamise vajaduse.
Protseduuri alguses viiakse väikese sissetorke kaudu veeni laserfiiber ning rakendatakse veeni kogupikkuses laserravi. Laseri energia mõjub veeni seintele pannes veeni kokku tõmbuma ja kaduma.
Varikoossed veenid ei aita vereringele kaasa – suurem osa verest jääb neisse seisma või valgub tagasi alla (venoosne refluks). Peale EVLT laserravi suunatakse veri ümber tervetesse veenidesse ning vereringe taastub.

Patsientide rahulolu protseduuriga on olnud kõrge.06
Ajakirjas “Journal of Vascular and Interventional Radiology” avaldatud laiapõhjaline uuring näitas enam kui 93% juhtudest ravi edukust ka kahe aasta möödudes. Need tulemused on paremad, kui teiste varikoosi ravi meetodite puhul (nt. avatud kirurgia), kaasates samas vähem tüsistusi ning võimaldades vältida üldanesteesiat.
Rohkem infot endovenoosse laserravi kohta leiab siit: http://publications.nice.org.uk/endovenous-laser-treatment-of-the-long-saphe

Vahu skleroteraapia ultraheli abil (Ultrasound-guided foam sclerotherapy)
Vahu skleroteraapia on suhteliselt uus meetod veenide injektsioonravis. Samas on vedeliku 05skleroteraapiat (mida kutsuti lihtsalt skleroteraapiaks) rakendatud juba aastakümneid. Skleroteraapia tähendab, et veenidesse süstitakse spetsiaalset ravimit, suleb laienenud veenid. Ravitud veenid armistuvad ja kaovad paari kuu jooksul.
Vahu valmistamiseks segatakse skleroteraapia lahust õhuga, et moodustuks raseerimisvahu sarnase konsistentsiga vaht. Seda võib süstida otse laienenud veenidesse. Veri surutakse veenist välja, nii et skleroseeriv vaht saab toimida otse veeni seintele. See tähendab, et vahu skleroteraapia on veenide sulgemisel palju efektiivsem ja vähendab ühtlasi ka trombide ning pruuni pigmentatsiooni tekkimise ohtu.
Vahu skleroteraapia sobib igas staadiumis varikoosi raviks.
Kuigi protseduur on efektiivne, on tal ka omad piirangud ja vastunäidustused, mõnikord on soovitud tulemuse saavutamiseks vaja rohkem kui ühte ravisessiooni.

Miniflebektoomia – kirurgia ilma lõikuseta09
Miniflebektoomia on ambulatoorne minimaalselt traumaatiline flebektoomia, mis viiakse läbi kohaliku tuimestusega.
Protseduuri käigus eemaldatakse varikoossed või perforantveenid kasutades väikeseid
sisselõikeid (3mm), mis ei vaja õmblusi ega jäta jälgi.

Miniflebektoomia patsiendid võivad peale protseduuri kabinetist välja jalutada ning jätkata igapäevaseid tegevusi.
Miniflebektoomiat viiakse tihti läbi kombinatsioonis endovenoosse laserravi või teiste ravimeetoditega ning see pakub laia valikut lahendusi igas staadiumis varikoosi ravil.
10