Rindade vähendamine e. reduktiivne mammoplastika

Rindade vähendamine e. reduktiivne mammoplastika

Rindade suurus oleneb paljudest faktoritest nagu: pärilikkus, kaal ja hormoonide mõju. Teatud faktorite koostoimel võib rindade liigne suurus mõnel patsiendil tekitada ebamugavusi juba teismeeas, või hiljem peale rinnaga toitmist või menopausi ajal seos hormoonpreparaatide kasutamisega.
Üleliigselt suured rinnad võivad tekitada seljavalu, kaelavalu, erinevaid nahaprobleeme rindade all ja kahjustada enesehinnangut ning põhjustada piinlikkust.
Rindade seksuaalse tähenduse tõttu, võib nende suurus kutsuta esile soovimatut tähelepanu ja kommentaare vastassoo poolt, see omakorda võib tekitada psühholoogilist stressi ja pinget. Üks levinumaid kaebusi liigsuurte rindadega naistel on raskused sobivate riiete leidmisel ning tegelemisel spordiga, eriti suvekuudel.breast-reduction-diagram-2

Kujutatud on kõige klassikalisemat T-kujulise reduktsiooni armi asukohta.

Mida saab teha?breastreduction1

Reduktiivne mammoplastika on operatsioon mille käigus eemaldatakse rinnalt üleliigne rasv ja nahk, muudetakse rinna kuju ja parandatakse nibu asukoht. Protseduur aitab muuta patsiendi rinda esteetiliselt sobivamaks ning vähendab liigsuurte rindadega seotud kaebusi ja probleeme.
Rinna kuju ning mahu muutmiseks on erinevaid kirurgilisi lähenemisi, kuid kõik nad sisaldavad endas lõiget areooli ümber. Igal meetodil on oma armijoone eelised ja miinused. Teie kirurg valib koos teiega just teile nii armi kui tulemuse poolest kõige paremini sobiva operatsiooni, et pakkuda teile maksimaalset lahendust.
Operatsiooni saab samuti kasutada rindade suuruse silmatorkavat asümmeetriat, juhul kui teised meetodid (lipofilling, rasvaimu jms) on tunnistatud ebaefektiivseks või tulemuste poolt ebarahuldavaks.

Millised on lõikuse tulemused?
Peale rindade suuruse ja kuju muutuse on järgmiseks ilmseks muutuseks armid. Nahaarmide asukohad on planeeritud sellisteks, et need jääksid tavaliste riiete, bikiinide ja rinnahoidjate kandmisel märkamatuteks (erandiks on mõnd tüüpi bikiinid ja rinnahoidjad). Keskmiselt ühe kuu jooksul peale operatsiooni armid tuhmuvad , muutuvad algsetest punastest kahvatuks ja vähem märgatavateks. Kuigi armid ei ole välditavad varieerub nende nähtavus ning esteetiline välimus patsienditi. Mõnel juhul on nad väga peened, praktilised nähtamatud, teisel patsiendil samas võivad armid laieneda ning olla silmatorkavad. Kõik sõltub patsiendi naha paranemisvõimest ja tüübist.
Enamikul patsientidest on siiski aktsepteeritavad armid ning patsiendid ise arvavad, et see on väike ohver liigsuurte rindade põhjustatud probleemidest vabanemise eest
Operatsiooni järgselt võib tekkida probleem imetamisega. Rindade vähenduse lõikus ei ole rasedusele vastunäidustuseks, kuid seda asjaolu tuleks tulevikuks laste saamist planeerivatel patsientidel teada.
Kuna operatsiooni käigus tuleb tahes-tahtmata lõigata läbi mõni nahanärvidest võib lõikuse järgselt tugevasti väheneda nibude tundlikkus, tundlikkuse vähenemine võib laieneda ka osale ümbritsevast nahast.

Kas tulemused on püsivad?
Kui rindade vähenemine on viiakse läbivanuses, kus rind on kasvamise lõpetanud on lõikuse tulemus püsiv. Rind suureneb, kui te võtate kaalus juurde, väheneb kui te kaotate kaalu ja suureneb rasedusel. Nii opereeritud, kui opereerimata rinnad kipuvad lõpuks raskusjõu mõjul siiski allapoole venima. Neid muutuseid saab edasi lükata kasutades sobivaid, hästi toetavaid rinnahoidjaid.

Millised on operatsiooni piirangud?
Väga oluline on arutada oma kirurgiga teie poolt saavutada soovitud rinnasuurust. Paljud patsiendid soovivad saavutada väga radikaalset vähendamist, kuid sellisel juhul võib kannatada rindade kuju kui esteetiline välimus. Peale lõikust võib säilida rindade väike ebasümmeetria. Tihti on see väiksem, kui enne lõikust. Tuleks meeles pidada, et rinnad ei ole kunagi täiesti sümmeetrilised «nad ei ole kaksikud vaid õed».

Millised on riskid?
Iga üldnarkoosi all toimuv lõikus sisaldab endas väikest kopsupõletiku riski, eriti suitsetajate puhul. On ka väike tromboosi risk, eriti rasestumisvastaste pillidetarvitajatel.
Väga harva esinevad postoperatiivsed verejooksud, mis võivad vajada korduvat operatsiooni või vereülekannet.
Rinnajuhades leiduvad bakterid võivad haava sattudes põhjustada infektsiooni. Infektsioon on antibiootikumidega ravitav, kuid segab rinna paranemist ning võib muuta armide välimuse halvemaks, mis võib vajada lisaravi. Juhul, kui teil peaks tehhima eritis rinnanibudest andke sellest kindlasti oma kirurgile teada.
Ülisuurte ja rippuvate rindade korrigeerimisel tekkivad armid võivad vajada korduvat lisaravi.
Juhul, kui te olete suitsetaja, võib teil olla kalduvus kudede halvale paranemisele.
Ei ole olemas andmed, et rinnavähenduse lõikus kutsuks esile vähki või segaks selle avastamist.

Mida tuleks teha enne operatsiooni?
Juhul, kui te olete ülekaaluline võib teie kirurg soovitada teil kaalu langetada. Juhul kui te kasutate rasestumisvastased pille, võib kirurg soovitada teile alternatiivi operatsiooni ja sellest taastumise ajaks. Suitsetamine halvendab parenemist märgatavalt ning suitsetamisest loobumine on alati arstide poolt soovitatud.

Mida te võite oodata operatsiooni ajal?
Operatsioon viiakse läbi üldnarkoosi all. Peale ärkamist tunnete te ebamugavust, mis võib kesta kuni kaks või kolm päeva. Teile kirjutakse välja sobivad valu vastased tabletid.
Tihti kasutakse operatsiooni järgselt paranemisel tekkivat liigset koevedelikku koguvaid dreene , mis hiljem eemaldatakse. Sõltuvalt operatsiooni mahust võib tekkida vajadus jätta teid paariks päevaks meie kliinikusse.
Lõikusest jäänud õmblused eemaldatakse (vajadusel) 10-14 päeva peale operatsiooni.
Operatsioonist taastumise perioodil võite te sõltuvalt teie vormist ja kaasuvatest haigustest 4-6 nädala jooksul tunda end väsinumana kui muidu, see on normaalne ja kaasneb paranemise protsessiga.
Lõikuse järgselt on oluline hästi sobiv rinnahoidja, kuid turse tõttu on rinna lõplik suurus nähtav alles kahe nädala möödumisel operatsioonist.