Nina plastika

Nina plastika

Kuna nina kuju muutmine võimaldab oluliselt inimese üldist välimust dramaatiliselt parandada, võ02ib nina plastikat lugeda üheks levinumaks esteetilise näokirurgia protseduuriks. Nina plastika eesmärgiks on nina kuju ja proportsioonide parandamine, muutes sellega nägu harmoonilisemaks ning atraktiivsemaks. Nina plastika võib samuti parandada hingamise funktsiooni.

Nina väliskuju muutmiseks on kaks meetodit:

Suletud rinoplastika puhul tehakse kõik vajalikud lõiked nina siseselt. Väljastpoolt ei jää lõikeid ega arme näha.  Antud meetodi eeliseks on väiksem kirurgiline trauma ja kiirem paranemine.

Suletud meetodi puudusteks on, et kogu lõikus viiakse läbi väikeste, piiratud nähtavusega avavuste kaudu samuti on antud meetodiga piiratud võimalused nina tipu oluliste muutuste saavutamiseks.

Seega sobib suletud rinoplastika paremini patsientidele, kes vajavad vaid väiksemaid korrektuure nina kujus.

Avatud rinoplastika puhul tehakse lisaks nina sisestele lõigetele täiendav lõige ninasõõrmete vahelisel nahal. Ninasõõrmete vahelisest lõikest jääb ainult väga väike ja vaevumärgatav arm.

Avatud meetodi eelisteks on parem ligipääs nina luust ja kõhrest raamistikule ning suuremad võimalused nina kuju ning eriti nina tipu täpseks muutmiseks.

Nina plastikaks võib olla erinevaid põhjuseid:

  • Liiga suur või liiga väike nina võrreldes. ülejäänud näostruktuuridega
  • Nina asümmeetria ja kõrvalekalle – viltune nina.
  • Suur, esiletungiv, kongus või ülespoole ninaots.
  • Nähtavad kühmud ninaseljal.

Ebaproportsionaalse (liiga suure või liiga väikese) nina korrektsioon.

Nina plastikaga võib vähendada nina struktuure või vastupidi neid täiendada kasutades muudelt kehapiirkondadelt korjatud kõhrkude.

Tavaliselt soovivad meie patsiendid lõikust, et nina näiks väiksem – vähendavat ninaplastikat.

Protseduur

Protseduuri käigus vähendatakse nina sisemist raamistikku ilma nahka puutumata. Ninaselg tuuakse näole lähemale siis tuuakse nina küljed sissepoole asetades väikesed lõiked ninaluude ja põseluude ühinemiskohta. Naha elastsus lubab tal tõmbuda kukku uuele, väiksemale raamistikule.

Kauni ninakuju saavutamiseks võib lisaks vaja minna ninasõõrmete kohendamist, kui nad tunduvad uue väiksema ninaga võrreldes liiga suured. Loomuliku tulemuse saavutamiseks on vajalik säilitada ninasõõrme kaardumine seal, kus see ühineb põse ja ninaaluse nahaga ning vältida ninasõõrmete liigset vähendamist.

Nina asümmeetria ning kõrvalekalde korrektsioon.

Viltune nina tähendab halvasti joondunud ninaselga. Kõik ninad on veidi asümmeetrilised, kuid kui me räägime viltusest ninast peame tavaliselt silmas nina mis on tugevalt ühele poole kaldu. Tõsise asümmeetriaga ning viltune nina võib häirida nina tööd, näo sümmeetriat ning üldist välimust. Probleemi põhjuseks on tavaliselt traumad, kasvuprobleemid või haigused.

Protseduur

Viltuse nina korrektsioon kujutab endast kõverdunud ninavaheseina sirgendamist kombineerituna ninaluude osteotoomiatega. Osteotoomia käigus tehakse nina luulistesse osadesse strateegilistesse kohtadesse lõiked, mis võimaldavad nina luude liigutamist uue, sirge ninaselja kujundamiseks.

Nina tipu korrektsioon.

Rinoplastika puhul on nina tipp üks olulisemaid aspekte  kauni ja loomuliku tulemuse saavutamiseks. Patsiendid soovivad tihti peenemat ja kitsamat ninaotsa, kuid tähtis on säilitada üldine harmoonia, et vältida ebaloomulikku näpistatud muljet.

Protseduur

Nina tipu korrektsiooni käigus  asetab kirurg nina tippu vormivad õmblused,  või kohandatud kõhrkoe, et vormida loomulikuna tunduv ninaots, mis sobib ülejäänud ninaga.

Kongus ninaotsa puhul kasutatakse kõhre siirdamist koos tipu projektsiooni suurendamise või vähendamisega vastavalt patsiendi  nina ehitusele ja ootustele.

Patsiendid, kellel on ninaotsa kõhrest raamistiku kohal paks nahakiht võivad vajada ka nahaaluste pehmete kudede õhendamist, et ninaotsa uut kuju paremini esile tuua.

Ninaselja kühmude korrektsioon.

Silmatorkav kühm ninaseljal võib rikkuda nina ning kogu näo üldmulje.  Ideaalsel juhul peaks meeste ninaselg olema sirge või kergelt kaardus, et  säilitada tugev ja mehelik profiil. Naiste puhul peaks ideaalne nina olema suhteliselt sirge, kergelt ülespoole ninaotsaga. Ideaalist kõrvalekalduvat kühmu ninaseljal põhjustab tavaliselt geneetiline eelsoodumus. Kuid ka sünnitrauma või mõni hilisem vigastus võib olla märgatava kühmu tekitajaks.

Protseduur

Mõnede inimeste puhul piirdub kühm ninaseljal ainult nina ülemise luulise osaga. Sellisel juhul piisab korrektsiooniks ainult liigse luu eemaldamisest. Teiste puhul on kühmu põhjustajaks liigne kõhrkude ning korrektsioon hõlmab liigset kummumist põhjustava kõhrkoe kärpimist. Kõige tavalisem stsenaarium on kühm, mis koosneb nii liigsest luu- kui kõhrkoest ning vajab kombineeritud lähenemist kauni ninaselja saavutamiseks.