Lipofilling. Protseduur ja metoodika.

Patsiendi oma rasvkoe siirdamise e. lipofillingu protseduur ja metoodika.images-6
Mida see võimaldab?
Lipofilling on kehakuju vormimine ning esteetiliste defektide korrektsioon patsiendi oma rasvkoe abil. Protseduur on elegantne lahendus, mis kasutab patsiendi oma rasvkude probleemsete piirkondade vormimisel välistades nii kunstlike täitevahenditega kaasneda võiva võõrkehareaktsiooni.
Rasvkude on kergesti kättesaadav, kuna asub kohe naha all ning patsiendile on rasvkoe siirdamine minimaalselt invasiivseks protseduuriks, millega kaasneb vähem ebamugavust ja riske.
Vajadusel saab rasvasiirdamise protseduuri hõlpsasti korrata.

Rasvkude on üks peamisi, võib-olla isegi tähtsaim komponent, mida kasutatakse pehmete kudede kao korrigeerimiseks. See katab neurovaskulaarseid struktuure, kaitseb kõõluseid ja muskleid, ümbritseb lümfisooni ja sõlmi, säilitab termoregulatsiooni, endokrinoloogilisi protsesse ja defineerib keha kontuuri.

Lipofillingu abil on võimalik:

Näolzones-lipofilling

 • taastada näonaha elastsust
 • täita ning vähendada kortse
 • korrigeerida sügavaid miimilisi volte
 • rõhutada ning täita huuli
 • korrigeerida lõuga
 • rõhutada põski

Rindadel:

 • suurendada rindu
 • korrigeerida rindade kuju

Tuharatel

 • vormida tuharate kuju
 • augmenteerida tuharaid- nn „brasiilia pepu”

Jalgadel

 • vormida jalgade kuju
 • augmenteerida sääri või reisi

Erinevate defektide e. lohkude puhul:

 • täita defekte
 • muud võimalused- nt armi struktuuri parandamine.

Lipofilling on suurepärane ja esteetilises meditsiini palju kasutatav vahend, mis võimaldab arstidel lihtsa ja ohutu protseduuriga korrigeerida erinevaid defekte, parandada kehakuju ning saavutada patsiendile sobivat tulemust.

Protseduur ja meetodschermafbeelding_2015-05-20_om_09-42-34
Protseduuri ajal kogutakse rasvkude sealt, kus seda on liiga palju ning viiakse soovitud tulemuse saavutamiseks vajalikku piirkonda.
Protseduur ei vaja lõiked ja ei jäta nähtavaid arme. Rasva kogumine toimub väikese avause kaudu ning suurte rasvakogumite piirkondadest – tavaliselt kõhult, reitelt või tuharatelt. Tihtipeale kardavad patsiendid, et neil ei ole soovitud tulemuse saavutamiseks piisavalt rasvkude, kuid meie kogemus on näidanud, et isegi väga saledatel patsientidel on võimalik kokku korjata siirdamiseks vajaliku koguse.

Rasva siirdamist kombineeritakse sageli rasvaimuga- seda nimetatakse kehaskulptuuriks e. vormimiseks ning see võimaldab drastiliselt parandada kehakuju ning saavutada suurepärast esteetilist tulemust.
Siirdamiseks vajalikku rasva kogutakse spetsiaalse kanüülide abil, mis võimaldavad vältida rasvarakkude ja ümbritseva koe kahjustusi. Korjatud rasva puhastatakse ja töödeldakse, et kindlustada rasvarakkude maksimaalne ellujäämine postoperatiivsel perioodil.
Töödeldud rasv viiakse süstaldesse ning süstitakse väljatöötatud tehnika abil vajalikesse kohtadesse.
Siirdatud rasvarakud ühinevad uuesti verevarustusega ja hakkavad selle kaudu taas hapniku ning toitaineid saama. Seega säilitab protseduuri piirkond oma uue mahu ja kuju pikaks ajaks.
Kuna mahu suurendamiseks kasutatakse patsiendi oma rasvkude jäävad ära igasugused allergilised reaktsioonid täitematerjalile.

Milline anesteesia on vajalik?
Rasva korjamist ja siirdamist on võimalik läbi viia nii kohaliku tuimestuse, kui üldanesteesiaga.
Sobiva anesteesia valikul arvestatakse järgmisi faktoreid:

 • Siirdamiseks vajaliku rasva hulk
 • Protseduuripiirkonna suurus
 • Protseduuri kombineerimine rasvaimuga
 • Patsiendi soovid

Meie kirurgid arvestavad sobiva anesteesia soovitamisel alati patsiendi soovidega. Samas, juhul kui ei planeerita väga suure mahu ja pikkusega protseduuri on parimaks valikuks siiski kohalik tuimestus, kuna sellega ei kaasne üldanesteesiaga seotud riske.

Kui kaua võtab aega protseduuri järgne taastumine?
Protseduuri eripäraks on selle vähetraumaatilisus. Kuna lipofillingu protseduuri ei nõua keerukat järelravi või hooldust ei ole protseduuri järgselt vajalik statsionaaris viibimine. Valdav enamus patsiente läheb koju juba protseduuri päeval. Lipofillingu järgselt võivad tekkida mõõdukad tursed, mis kaovad 6-7 päeva jooksul. Tavaliselt pöörduvad meie patsiendid tagasi tavapärase elurütmi juurde juba 3-5 päeva peale protseduuri. Rasva siirdamisel lähtutakse arvestusest, et kõikidest siirdatud rakkudest jääb uues kohas ellu keskmiselt 50-70%, selle tõttu siirdatakse alati veidi rohkem rasva, kui ideaalse tulemuse saavutamiseks vaja ning protseduuri lõpliku tulemust on võimalik 4-5 kuu möödumisel.

Võimalikud tüsistused
Kuigi patsiendi oma rasvkoe siirdamisel on palju eeliseid, peab alati siiski arvestama ka tüsistustega. Nende hulka kuuluvad: veritsus, infektsioon, seroom e. koevedeliku kogum jms. Teie kirurg räägib teiega kindlasti enne protseduuri planeerimist läbi kõik võimalikud protseduuri tüsistused või tagajärjed.