Retikulaarne varikoos ja kapillaarilaiendid

Retikulaarne varikoos ja kapillaarilaiendid01
Inetud veenid võivad rikkuda ilusa näo või jalgade välimuse ning on levinud probleemiks. Hinnanguliselt 60% täiskasvanud elanikkonnast kannatab inetu veeni tõttu mõnel kehaosal.

Retikulaarne varikoos ja kapillaarilaiendid (ämblikneevused) on laienenud peened veresooned nahapinna lähedal ning võivad olla punast või sinist värvi ning erineva suuruse ja kujuga.
Ämblikneevused on väiksed ja kohe naha pinna all. Nad võivad oma lühikeste sakiliste joontega välja näha nagu väikesed punased oksakesed või ämblikuvõrgud.
Retikulaarse varikoosi veenid on suuremad, kui ämblikneevustel aga väiksemad kui varikoossed veenid. Nad paistavad tavaliselt sinakate või purpursetena nagu varikoossed veenid, kuid ei ulatu naha pinnast välja.

02Retikulaarne varikoos ja kapillaarilaiendid (ämblikneevused) võivad esineda kõikjal kehal, kuid kipuvad tekkima hästi nähtavates kohtades – kapillaarilaiendid põskedel ja ninal, retikulaarne varikoos kätel ja jalgadel, sageli kaasnedes varikoossete veenidega.

Mõlemal kosmeetilisel probleemil on sarnased põhjused. Nad võivad olla tingitud pärilikust eelsoodumusest, venoosse vererõhu poolt kahjustatud veeniklappidest, maksa- ja sapiteede haigustest või pikaajalist seismist nõudvast tööst. Kapillaarilaiendid võivad ilmuda ka raseduse ajal või peale seda, kui nahk on saanud kahjustada nt. külma , päikese või sügava koorimise poolt.
Tavaliselt ei ole retikulaarne varikoos ja kapillaarilaiendid tervisele ohtlikud, kuid võivad anda märku suurenenud veenisisesest rõhust ning vajadusest oma veresoonte tervise heaks midagi ette võtta.

Ravimeetodid
Retikulaarse varikoosi ja kapillaarilaiendite peamisteks ravimeetoditeks on:

  • Mikroflebektoomia
  • Vahu skleroteraapia
  • Laser skleroteraapia

Mikroflefektoomia
Mikroflebektoomiat kasutatakse peamiselt retikulaarse varikoosi raviks. Ebaesteetilised laienenud veenid eemaldatakse tillukeste sisselõigete kaudu nahas. Lõiked on nii väiksed, et nad ei jäta mingeid arme.
Protseduur on valutu ning patsient võib kohe igapäevatoimetuste juurde tagasi minna.
Kuna ei kasutata skleroseerivaid ravimeid, ega muid keemilisi aineid ei ole ohtu, et nahale jääks mingeid arve või jälgi.

Vahu skleroteraapia03
Vahu skleroteraapia käigus süstitakse kapillaarilaienditesse skleroseerivat ravimit, mis paneb soonekesed kokku tõmbuma ja sulguma. Antud ravi sobib kõige paremini keskmiste ja suurte kapillaarilaiendite raviks kuna hõlmab pisikese nõela viimist pisikesse veresoonde.
Protseduur viiakse läbi kirurgia kabinetis ning on üldiselt valutu.
Sõltuvalt kapillaarilaiendite arvust on protseduuri pikkuseks 5 minutit kuni 1 tund. Peale protseduuri on vajalik kanda elastiksidet või tugisukka kuni 10 päeva, vastavalt Teie arsti soovitustele.
30 minutit peale ravi peaks alustama kõndimist.
Paari järgneva päeva jooksul tuleks vältida sauna, kuumi vanne ja alkoholi.

04Laser skleroteraapia
Laser skleroteraapia on kapillaarilaiendite sulgemine laserraviga. Protseduuri ajal liigub laser üle kapillaarilaienditega naha ning selle energia paneb kapillaarilaiendid sulguma ja kokku tõmbuma.
Laser skleroteraapia on kõige efektiivsem väikeste ja keskmise suurusega kapillaarilaiendite raviks. Suurte kapillaarilaiendite raviks sobib pigem vahu skleroteraapia.
Ravi ei nõua tavaliselt mingeid valuvaigisteid või kohaliku tuimestuse süste. Patsiendid tunnevad tavaliselt ainult kerget ebamugavust.

Soovitud tulemuste saavutamiseks läheb vaja keskmiselt kolm kolmekuuliste vahedega ravisessiooni.
Laserravi tõhusust tõestavad meditsiinilised uuringud – 2/3 juhtudest ravi kadusid 1-3 mm läbimõõduga veenilaiendid juba peale esimest sessiooni