Armid

Armid võivad lisada isikupära, jutustada huvitavat lugu või olla isegi aumärgiks, samas võivad silmapaistvad armid oluliselt mõjutada inimese välimust või isegi piirata neid nende igapäevases elus- takistada liikumist või põhjustada piinlikkust.

Armid on sidekoe kogumid, mis tekivad peale vigastust normaalse naha asemele.

Haava paranemise protsess algab põletikuga, jätkub uue koe moodustumisega ja lõppeb spetsiifiliste anatoomia faktorite modifitseerimisega – üks nendest on kollageen, peamine valk sidekoes, mis toetab nahka, luid, veresooni. Armistumine tekib, kui haava paranemine häirub, kas kollageeni puuduse või selle ülekülluse tõttu.

Armide tüübid

 • Kelloidarmid
 • Hüpertroofilised armid
 • Atroofilised armid
 • Venitusarmid

Armide ravi

Enamike armide välimust on võimalik raviga oluliselt parandada. Levinud meetodid on laserravi, mikrolihvimine, kollageeni süstid, patsiendi oma rasvkoe siirdamine e. lipofilling ning erinevad nahalõikused.
Arst võib soovitada ka kreemi, geeli või silikooni sisaldavat plaastrit, mis aitab vähendada armi nähtavust ja tundlikkust. Tugeva armistumise korral võib armi nähtavuse vähendamiseks kasutada kirurgilist ravi.

Meie Estmedica Kliinikus soovitame armide ravil peamiselt järgmiseid efektiivseid meetodeid:

 • Armide ablatiivne ja mitteablatiivne laserravi, laser dermoabrasioon
 • Minimaalselt invasiivne armi mobilisatsioon
 • Patsiendi oma rasvkoe siirdamine ebatasasuste ning kudede defitsiidi korrektsiooniks.

Armide ablatiivne ja mitteablatiivne laserravi, laser dermoabrasioon

Armide laserravi kasutab mitmeid kõrgtehnoloogilisi lasereid naha silumiseks ja armi vähendamiseks. Kõige sagedamini kasutatakse mitteablatiivset Nd:YAG laserit ja ablatiivset fraktsionaalset CO2 laserit.

Q-lülitusega Nd:YAG laser

Täht Q Q-lülitusega Nd:YAG laseri nimetuses tähistab kvaliteedi lülitusega laserit (inglise keeles quality- kvaliteet) ja tähendab, et antud laseril on unikaalne, väga lühike laserimpulsi kestus, mis võimaldab energiat suunata väga väikestele pigmendirakkudele ja osakestele.
Protseduuri ajal liigub laseri piki armi. See aurustab õhukese nahakihi ning paljastab selle alt uue ühtlasema nahakihi, mis paraneb aja jooksul, vähendades sellega armi nähtavust.
Armide Nd:YAG laserravi protseduur viiakse läbi kohaliku tuimestuse all ja ambulatoorselt. Olenevalt armide iseloomust võib protseduur võtta aega paarist minutist kuni 1,5 tunnini.
Peale protseduuri piirkonna paranemist võib ravi täiendada teiste armikorrektsiooni meetoditega.

Fraktsionaalne CO2 laser

Fraktsionaalne CO2 laser mõjutab sügavamaid nahakihte stimuleerides uue kollageeni teket ja ravides nii armi seestpoolt väljapoole.
Ablatiivse fraktsionaalse laseri kiired tekitavad sügavaid, peeneid koaguleeritud koe sambaid, mis on ümbritsetud tervest, mõjutamata koest.

Keha loomulik paranemisprotsess loob uue terve koe, asendamaks sambakeste piirkonna mõjutatud kudesid. Uus kude noorendab ja pinguldab nahka, siludes armi ning ühtlustades naha struktuuri.
Rohkem infot protseduuri kohta võib leida fraktsionaalse CO2 laserravi leheküljelt (link CO2 lehele).

Patsiendi oma rasvkoe siirdamine ebatasasuste ning kudede defitsiidi korrektsiooniks -armide lipofilling
Mõnikord kujutab tülikas arm endast naha pinnast madalamat auku või süvendit, mida tuleb tasandamiseks täita. Armide täitmiseks võib kasutada erinevaid täiteaineid.
Meie Estmedica Kliinikus soovitame nahapinnast madalamate armide täitmiseks kõige loomulikumat materjali- patsiendi oma rasvkude. Protseduuri käigus eemaldatakse vajalik rasvkude üleliigsete rasvaladestustega piirkondadest ning sisestatakse armi täites selle seest välja.

Armide tüübid

Kelloidarmid

Kelloidarmideks nimetatakse arme mis kasvavad üle esialgse haava piiride. Kelloidid on naha pinnast kõrgemad, halvasti piiritletud servadega moodustised, kahjustatud naha piirkonnas, mis võivad olla valulikud, või sügeleda. Kelloidarmid ei kao aja jooksul ning naha venitamise või pingete mõjul hullemaks muutuda.
Kelloidid esinevad ainult inimestel, kellel on selleks eelsoodumus.

Ravi

Kelloidide ravi võib olla keeruline ning kannatust nõudev.
Meie oleme oma praktikas saavutanud häid tulemusi kasutades fraktsionaalset CO2 laserit armi vähendamiseks ning tasandamiseks. Ravi võib kombineerida Nd:YAG laserraviga et ühtlustada armi pigmentatsiooni.

Hüpertoofilised armid

Hüpertroofilised armid on punetavad, tursunud, nahapinnast kõrgemad armid ning paistavad sellepärast ümbritseva naha taustal hästi silma. Samas ei levi need armid algse vigastuse piiridest kaugemale ning võivad aja jooksul märkamatuks muutuda. Tavaliselt on hüpertroofiliste armide valjakujunemine seotud haavade aeglase paranemisega: koekadu, infektsioonid, kolmanda astme põletused jms.

Ravi

Hüpertroofilisi arme saab vähendada kasutades laserravi. Kõigepealt kasutatakse fraktsionaalset CO2 laserravi armi tasandamiseks, punetuse ning sageli hüpertroofiliste armidega seonduva sügeluse või põletustunde vähendamiseks. Järgmise sammuna kasutatakse Nd:YAG laserit armide liigse pigmentatsiooni vähendamiseks.
Kuigi hüpertroofiliste ja kelloidarmide raviga võib alustada igal ajal, on parimaid tulemusi võimalik saavutada siiski siis, kui raviga alustatakse võimalikult varakult. Kui perekonnas on esinenud soodumust hüpertroofiliste või kelloidarmide tekkeks siis on soovitatav kasutada ennetavat ravi, et vähendada tekkivaid arme.

Atroofilised ja “jääkillu” tüüpi armid

Atroofilised ja “jääkillu” armid on naha pinnast madalamad armid mis võivad tekkida erinevate nahaprobleemide ja haiguste tagajärjel. Kõige levinumaks atroofiliste ja “jääkillu” armide põhjustajaks on akne.
Akne järgne armistumine, ehk nahakoe vigastus on tihti tingitud põletikulise-, tsüstilise akne või muude aknevormide ravimata jätmisest või valest ravist. Erinevalt akne järgsetest pigmendimuutustest ei kao aknearmid ilma õige ravita iseenesest.

Ravi

Madalaid atroofilisi ja aknearme saab ravida fraktsionaalse CO2 laseriga. Fraktsionaalse laseri kiired teevad naha sisse tuhandeid tillukesi sambakujulisi augukesi. Need mikroaugukesed hakkavad kohe paranema, täituvad uue, terve nahakoega ja korrigeerivad sellega armi. Tavaliselt läheb parimate tulemuste saavutamiseks vaja 3-5 fraktsionaalse CO2 laserravi protseduurist koosnevat ravikuuri.
Rohkem infot võib leida fraktsionaalse laserravi leheküljelt (link CO2 lehele).

Sügavaid atroofilisi ning “jääkillu” arme on võimalik täita kasutades meetodit, mida nimetatakse patsiendi oma rasvkoe siirdamiseks e. lipofillinguks. Protseduuri käigus korjatakse patsiendi oma rasvkude nagu mini rasvaimu puhul.

Korjatud rasv puhastatakse ja viiakse armide tekitatud süvenditesse täites need seestpoolt väljapoole, et taastada ühtlane nahapind. Protseduuri kohta võib rohkem infot leida rasvasiirdamise e. lipofillingu leheküljelt (link lipofilling lehele).

Armide mobilisatsioon on veel üks tõhus ja minimaalselt traumaatiline ravi atroofilistele ja aknearmidele. Protseduur viiakse läbi naha all, ning kohalik tuimestusega.
Mõnikord võib parimate kliiniliste tulemuste saavutamiseks vaja olla kõigi ülaltoodud meetodite kombinatsiooni.
Tagasi üles.

Venitusarmid

Venitusarme e. striiasid põhjustab naha sügavamate kihtide rebenemine, mis kaasneb tavaliselt naha kiire venitamisega kasvamisel (tavaliselt puberteedi ajal) või kaalutõusul (nt. rasedus, musklimassi kasv)

Ravi:

 • Ablatiivne e. kooriv fraktsionaalne laserravi, mis tekitab nahka kitsaid sügavaid mõjutatud koe sambaid. See käivitab naha loomuliku uuenemisprotsessi, mis loob uue terve koe, uute kollageeni varudega.
  Soovitud esteetilise tulemuse saavutamiseks võib olla vaja vähemalt 3 raviprotseduuri, kuid tavaliselt paraneb venitusarmide välimus juba peale esimest protseduuri.
 • SmartLipo MPX laserravi saab kasutada selliste venitusarmide raviks, mis on komplitseeritud või ei allu muudele ravimeetoditele (Ablatiivne fraktsionaalne laserravi jm.)
  SmartLipo MPX viib fokusseeritud laserenergia otse nahaalusesse kihti, stimuleerides kollageeni tootmist naha dermaalses kihis, mis viiv olemasolevate venitusarmide täitumise ja naha pinguldumiseni.
  Lisanduv uus kollageen parandab naha elastsust ja aitab nii vältida uute venitusarmide teket.
 • Mitteablatiivne Q-lülitusega Nd:YAG laserit kasutatakse venitusarmide ravil, et stimuleerida kollageeni tootmist naha dermaalses kihis. Kuna tegemist on õrnema laseriga kui Fraktsionaalne CO2 laser võib soovitud tulemuse saavutamiseks vaja minna 6-10 ravisessiooni.