Healoomulised nahamoodustised

BeningPeaaegu igaühel on kuskil mingi nahamoodustis. Enamikke selliseid moodustisi on lihtne ignoreerida, kuid mõned võivad olla silmatorkavamad ning kahandada teie naha loomulikku ilu.

Üldjoontes võib healoomulised nahamoodustised jaotada kahte rühma:

 • Pigmenteerunud (nn sünnimärgid)
 • Nahavärvi moodustised

Healoomulised pigmenteerunud nahamoodustised

Healoomulised pigmenteerunud nahamoodustised ehk sünnimärgid on väga tavaline dermatoloogiline probleem. Sünnimärgid tekivad melaniini kogunemisel mingisse nahapunkti ning võivad olla erineva kuju ja suurusega ning isegi kergelt nahapinnast kõrgemal.

Mitmed nendest moodustistest on patsientide jaoks kosmeetiliselt häirivad, sünnimärkide asukoha, värvi, suuruse või teiste kliiniliste omaduste tõttu.

Levinumad pigmenteerunud nahamoodustised:

 • Tedretäpid
 • Solaarlentiigod nn maksalaigud
 • Café au lait laigud
 • Seborroiline keratoos

Healoomuliste nahamoodustiste laserravi

Enne lasereemaldamise kasutusele võttu kasutati healoomuliste nahamoodustiste raviks moodustist sisaldava epidermise eemaldamist erinevate destruktiivsete meetoditega. Sellised meetodid on näiteks krüoteraapia, dermabrasioon e. lihvimine, elektrokoagulatsioon ja keemiline koorimine.
Kuna antud meetodid hävitavad lisaks moodustisele ka selle ümber asuvat kahjustamata nahka, kaasnevad nendega kõrvaltoimed nagu püsivad muutused pigmentatsioonis, atroofia, armistumine, muutused naha tekstuuris. Seda arvestades tuleks pigmenteerunud nahamoodustiste eemaldamisel eelistada ainult pigmenti sisaldavaid rakke mõjutavaid ravimeetodeid.

Lasertehnoloogia edusammud on andnud ohutu ja tõhusa alternatiivi paljude erinevate healoomuliste pigmenteerunud nahamoodustiste raviks. Pigmenteerunud moodustiste selektiivne hävitamine on kõige paremini saavutatav selektiivse fototermolüüsi kaudu kasutades pigmendispetsiifilisi lasereid.
Laseri parameetrite valiku kaudu (st. lainepikkus, impulsi kestus, täpi suurus) on võimalik keskenduda pigmenti sisaldavatele rakkudele ning neid eemaldada, säästes ümbritsevat normaalset nahka ja minimeerides kosmeetiliselt soovimatuid kõrvaltoimeid.

Protseduur

Kui planeeritaval protseduuri piirkonnal kasutatakse meiki või UV kaitset, tuleks see enne protseduuri eemaldada. Piirkonnal kasvavad karvad tuleb raseerida. Enne protseduuri kantakse ravitaval piirkonnale spetsiaalset valu vaigistavat geeli. Kui nahk on tuimestatud liigub laser õrnalt üle piirkonna. Laseri energia lõhub melaniini mikroosakesteks ning helendab ja eemaldab pigmendilaigu.
Peale protseduuri võib ravi piirkonnas esineda veidi kipitust, mille leevendamiseks võib kasutada külma kompressi.
Ravitud piirkonda tuleb kaks korda päevas õrnalt seebi ja veega pesta. Juhul kui protseduuri käigus on osa marrasknahast eemaldatud võib piirkonnale kanda jahutavat geeli ning katta selle sidemega. Patsiendid peaksid vältima liigset päevitamist ja kasutama tsinkoksiidil põhinevaid päiksekaitsekreeme kaitsefaktoriga 20 ja enam, et vältida ravitud piirkonnal hüperpigmentatsiooni tekkimise ohtu.

Tedretäpid

Tedretäpid on lamedad, ümarad, umbes seesamiseemne suurused laigud nina ja silmade ümbruse nahal. Tedretäpid võivad olla punakas-, hele- või tumepruunid ning on tavaliselt seotud pärilikkuse ning päikese mõjuga.
Tedretäpid ilmnevad tavaliselt 10-dal eluaastal ning esinevad kõige sagedamini teismeeas ja kahekümnendates aastastes neidudel.
Suvel, peale tihedamat päikese käes viibimist võivad tedretäpid muutuda tumedamaks.

Ravi

Tedretäppe võib eemaldada ND YAG või CO2 laserraviga.
ND YAG laser mõjutab ainult rakke, mis sisaldavad liigset pigmenti, jättes normaalse, terve naha puutumata. Melaniin – pigment, mis muudab tedretäpid ümbritsevast nahast tumedamaks lagundatakse laseri toimel ja tedretäpid muutuvad heledamaks ning kaovad.

Ka fraktsionaalne CO2 laser eemaldab tedretäppe. Fraktsionaalne laser tekitab nahka tillukesi mikroaugukesi, mis täituvad uue, terve nahakoega, noorendades ja pinguldades nahka ning vähendades tedretäppe. Rohkem infot protseduuri kohta võib leida naha lasernoorenduse alt (link CO2 laseri lehele).

Solaarlentiigod

Solaarlentiigod e. maksaplekid on väikesed pigmenteerunud laigukesed, mis tekkivad tavaliselt päikesele avatud kehaosadele nagu nägu, käed, õlad ja käsivarred. Laigud võivad värvilt varieeruda helepruunist kuni mustani ning on seotud naha vananemise
ning päikesekahjustustega.
Solaarlentiigosid nimetakse vahel rahvapäraselt maksaplekkideks, kuna varem arvati ekslikult, et nende ilmnemine on põhjustatud maksaprobleemidest. Tegelikult ei ole solaarlentiigode esinemine maksaga seotud.
Solaarlentiigod erinevad tedretäppidest.
Tedretäpid sisaldavad normaalsel hulgal pigmenti tootvaid rakke ning nende tumedam värvus on tingitud suurenenud melaniini hulgast. Solaarlentiigodes on pigmenti tootvate rakkude hulk suurenenud.
Tedretäppide arv suureneb päikesevalguse mõjul ning nad muutuvad tumedamaks. Solaarlentiigode hulk ja värv jäävad samaks, sõltumata päikese mõjust.

Ravi

Solaarlentiigosid on kolme tüüpi: epidermise, dermise ja segatüüpi ning vastavalt tüübile tuleb valida sobiv ravi. Oluline on meeles pidada, et õigeaegne ravi aitab ennetada maksaplekkide edasist tumenemist ja lisandumist.
Solaarlentiigod alluvad hästi laserravile ning neid on võimalik eemaldada ND YAG laseriga, mis eemaldab liigsed pigmendirakud.

Café au lait laigud

Café au lait laigud on helepruunid, lamedad ja suuremad kui teised pigmenteerunud nahamoodustised ning asuvad tavaliselt kehatüvel. Moodustiste läbimõõt varieerub alates alla 4 sentimeetrist väikelastel kuni 30 sentimeetrini täiskasvanutel.
Café au lait laike liigitatakse tavaliselt sünnimärkide alla, kuna nad on olemas juba sündides. Siiski võivad antud laigud tekkida ka seoses vanusega või neurofibromatoosi nimelise haiguse mõjul. Neurofibromatoosi mõjul tekkinud laigud on tavaliselt suuremad ja paiknevad kehal väiksemate vahemaade tagant.

Ravi

Café au lait laikude raviks kasutatakse ND YAG laserit, mis mõjutab ainult pigmenteerunud rakke, jättes normaalse, terve naha kahjustamata. Vajadusel võib ravi kombineerida ka CO2 laseriga.

Seborroiline keratoos

Seborroilised keratoosid on soolatüükaid meenutavad erinevat värvi mahamoodustised, mis tunduvad “naha pinnale kleebitud”. Seborroilise keratoosi täpne tekkepõhjus ei ole teada, kuid moodustiste ilmumist seostatakse pärilikkuse ja muutustega naha kasvufaktoris.

Ravi

Seborroiliste keratooside ravi sõltub nende pigmendi sisaldusest. Tumedamaid moodustisi võib ravida ND YAG laseriga, mis mõjutab ainult pigmenteerunud rakke. Heledamad moodustised alluvad hästi ravile Fraktsionaalse CO2 laseriga.

Nahavärvi moodustised

Kõige tihemini ilmnevad nahavärvi moodustised on soolatüükad, papilloomid, kondüloomid, ja muud healoomulised nahakasvajad.

Soolatüükad: healoomulised nahamoodustised, mida kutsub esile inimese papilloomiviirus (HPV), kujutavad endast väikesi (2-10 mm diameetriga tihkeid mügaraid. Nad on selgete piirjoonte, ebatasase pinna ja ümara või asümmeetrilise kujuga ning helehalli, kollakat, bordoopunast, või hallikasmusta värvi. Kõige tihemini ilmuvad nad nendes nahapiirkondades, mille pealispinnal on sageli kerged vigastused (näiteks sõrmedel, küünarnukkidel, põlvedel, jalataldadel, suuremal osal peast), kuid võivad esineda ka teistel kehaosadel. Soolatüükad on kontaktnakkavad.

Papilloomid: üsna tihti kohatav nahahaigus, mida kutsub samuti esile inimese papilloomiviirus. Kujutab endast pehmeid, ümara kuju ja erinevate mõõtmetega (0,2-10mm) moodustisi, mis on nahale kinnitunud „jalakesega“ või laial põhjal. Värvilt on papilloomid ihuvärvi või helepruunid. Nagu kõik viiruslikud nahakahjustused omab kalduvust laieneda, haarates enda alla suuri nahapindu. Kõige tihemini asuvad papilloomid kaelal, näol, kaenlaaukudes ja kubemepiirkonnas. On kontaktnakkavad.

Teravatipulised kondüloomid: on terava otsaga, tüüka kujulised moodustised, mida põhjustab samuti inimese papilloomiviirus. Kondüloomid kahjustavad suguorganeid ja perianaalpiirkonda ning võivad mõnikord kasvada kiiresti üsna suurte mõõtmeteni.
Kondüloomid levivad sugulisel teel.

Süringioomid on ohutud higinäärme tsüstid, mis võivad esineda laugudel, samuti ka kaenlaalustes, naba või habeme piirkonnas ning kujutavad endast 1-3 mm läbimõõduga ümaraid nahavärvi või kollakaid konarusi.

Ravi

Nahamoodustiste laser “aurustamine” võimaldab kiirelt ja ohutult eemaldada nii soolatüükaid, papilloome, kondüloome, süringioome kui ka ksantelasme ja teisi healoomulisi nahamoodustisi
Meetod on valutu, mittekontaktne ja jätab patsiendi nahapinnale minimaalse jälje.

Lasereemaldamise eelised:

 • Kontrollitav mõjutuse sügavus
 • Ümbritsevate kudede vähene kahjustamine
 • Moodustise eemaldamine tema täpsetes piirides
 • Jääb ära haavade sulgemise vajadus
 • Protseduuri ala hooldamine on lihtne
 • Minimaalne tüsistuste risk